Κινητικότητα Erasmus+ “Μητρικές Γλώσσες” μαθητών/-ητριών και εκπαιδευτικών του σχολείου μας στην Μπάθα της Ισπανίας (22-29 Ιανουαρίου 2024)

Η εμπειρία ξεκινάει τη Δευτέρα 22 Ιανουαρίου με το ταξίδι μας από την Αθήνα στη Μπάθα το οποίο διήρκεσε 15 ώρες. Την Τρίτη επισκεφθήκαμε τη Γρανάδα, και την παλιά πόλη (Αλμπιθίν) και την καινούρια, καθώς και το ονειρεμένο ανάκτορο της Αλάμπρα (Alhambra). Ήταν υπέροχη εκδρομή καθώς ανακαλύψαμε έναν ελάχιστα γνωστό για μας πολιτισμό και κάναμε περιπάτους σε μια όμορφη ξένη πόλη. Την Τετάρτη η ήμερα ξεκίνησε στο σχολείο κάνοντας εργασίες για το πρότζεκτ Erasmus+ “Μητρικές Γλώσσες”. Όταν ολοκληρώσαμε τις εργασίες, οι μαθητές μάς ξενάγησαν στην πόλη. Επισκεφθήκαμε το αρχαιολογικό μουσείο της Μπάθα και είδαμε το κεντρικό σιντριβάνι της πόλης (Plaza de las Eras). Το απόγευμα της ίδιας μέρας επισκεφθήκαμε και το μουσείο Monasterio de San Jeronimo αφιερωμένο στον πολιτισμό των Ιβήρων. Την επόμενη ήμερα, την Πέμπτη, την περάσαμε ολόκληρη στο σχολείο και συνεχίσαμε τα πρότζεκτ μας. Την Παρασκευή τελειοποιήσαμε τις εργασίες μας και τις παρουσιάσαμε στους Ισπανούς μαθητές και εκπαιδευτικούς. Το απόγευμα της ίδιας μέρας επισκεφθήκαμε τα ιστορικά χαμάμ των Αράβων στη Μπάθα. Το Σάββατο ήταν μια ελεύθερη ημέρα, κι έτσι περάσαμε το χρόνο μας με τα παιδιά που μας φιλοξενούσαν. Την Κυριακή με πρωτοβουλία των γονέων των παιδιών, πήγαμε μονοήμερη εκδρομή σε μία περιοχή κοντά στη Μπάθα, στο Καστρίλ, ένα γραφικό χωριό με ένα υπέροχο φυσικό πάρκο δίπλα σε λίμνες και ποτάμια. Ήταν πραγματικά υπέροχα . Τη Δευτέρα ήταν το ταξίδι της επιστροφής. Αποχαιρετήσαμε τα παιδιά και τις οικογένειες που μας φιλοξένησαν, οι οποίοι είναι πλέον φίλοι μας. Ήταν πολύ συγκινητικό για όλους μας!

Παρακολουθείστε τις δραστηριότητες των μαθητών/-ητριών του σχολείου μας στη σελίδα μας στο instagram:

και στο κανάλι μας στο YouTube  https://www.youtube.com/@53rdlyceumofathens4
Translate »